Przede wszystkim najtańszy leasing na samochód nie będzie zawsze najlepszy. O tym jak wybrać dobry tani leasing dowiesz się z tego poradnika.
Zacznijmy może od kosztów – podstawowym jest oczywiście miesięczna rata (czynsz leasingowy), który możemy sobie uwzględniać w kosztach działalności, dzięki czemu odliczamy sobie je od podatku. Niestety tu pojawia się mały szkopuł. Wkrótce zmieniają się przepisy podatkowe i niestety pojawią się ograniczenia co do odliczania leasingu na samochody. Zmiany mają wprowadzić ograniczenie do 150 tys. zł oraz rozdzielić samochody na te używane wyłącznie w ramach prowadzonej działalności oraz samochody używane zarówno do prowadzenia działalności gospodarczej jak i w celach prywatnych. W przypadku samochodów używanych w celu prowadzenia działalności i w celach prywatnych można będzie odliczać tylko 50% leasingu na samochód.
Kolejna kwestia to wkład własny i kwota wykupu – wkład własny zwykle wynosi 10%, a kwota wykupu już w zależności od wybranych przez użytkownika samochodu parametrów leasingu. Następnym czynnikiem jaki należy wziąć pod uwagę to ubezpieczenie – zwykle w pierwszy mroku jest względnie tanie, ale w kolejnych wzrasta, mimo że zarówno kwota do spłaty leasingu, jak i wartość samochodu się zmniejszają. Taką politykę cenową prowadzą towarzystwa ubezpieczeniowe współpracujące z firmami leasingowymi. Z kolei za zmianę ubezpieczyciela (możemy wybrać swojego, co wynika z każdej umowy leasingu na samochód) na innego tańszego leasing policzy nam dodatkową opłatę w wysokości około 300-500 zł. Tak to już jest dokładnie sprytnie zaplanowane. W kolejnych latach ubezpieczenie samochodu w leasingu może na tyle wzrosnąć, że i tak będzie nam się opłacało ponieść tę opłatę. Można też powalczyć i negocjować. Zwykle otrzymując informację, że chcemy zmienić ubezpieczyciela oraz przesyłając tańszą kontr ofertę firma ubezpieczeniowa od leasingu obniży nam swoją ofertę przedłużenia ubezpieczenia do podobnego poziomu i będziemy mogli je zostawić i nie ponosić opłaty za zmianę ubezpieczyciela.
Opłaty to kolejny aspekt, tutaj niestety aby wiedzieć czego się spodziewać trzeba przewertować olbrzymią tabelę opłat i prowizji. Mogą też pomóc opinie w Internecie na temat danej firmy. Ludzie często narzekają na dodatkowe opłaty, które ponoszą spłacając leasing na samochód. Pozornie tani leasing według oferty, może wcale nie być najtańszy, gdy uwzględni się opłaty. Aczkolwiek kluczowym kosztem jest oczywiście rata.
Poza tym ważna jest także elastyczność i współpraca z firma leasingową, gdy chcemy coś załatwić, nie mamy środków na opłacenie faktury w terminie itp.
Najlepsze firmy leasingowe
Nie da się wskazać jednoznacznie wskazać, że jedna firma jest najlepsza, czy najtańsza. Każdy przypadek leasingu jest kwestią indywidualnej wyceny i kalkulacji. Raz w jednej firmie będzie taniej, raz w innej. Dobrą metodą jest skorzystanie z usług brokera – porównują wiele firm leasingowy, prowizję pobierają za podpisane umowy od leasingodawcy, a nie od nas, także nic nas to nie kosztuje. Dzisiaj są nawet internetowy platformy brokerskie jak Weź Leasing gdzie zostawia się dane, oddzwaniają i szukają nam najlepszego taniego leasingu na nasz samochód: https://antyranking.blogspot.com/2017/02/najlepszy-leasing-najtanszy-gdzie.html – opinia o Weź Leasing oraz porady jak wybrać najlepszy tani leasing na samochód. Polecam też przeczytać ten artykuł o tym jak wybrać najlepszy tani leasing https://www.eit-centrum.waw.pl/najtanszy-leasing-gdzie/ – Najtańszy leasing samochodowy, gdzie i który wybrać na samochód..
Z naszych doświadczeń w wycenach możemy polecić kilka firm:
- PKO – miewają tanie oferty
- EFL – nieco droższy, ale ma dobre opinie w Internecie
- Idea Getin Leasing – tani, ale ma dość słabe opinie w Internecie
Podobnie jak w przypadku ubzezieczenia, przy podpisywaniu umowy leasingu również warto negocjować i porównywać oferty alternatywne.